Uprawa palm w warunkach domowych

Uprawa palm w warunkach domowych

18 stycznia 2023 Wyłączono przez root_800

Nie ulega wątpliwości, że palmy to rośliny, które od dawna zdobią wnętrza naszych mieszkań. Wykorzystywane są zazwyczaj do dekoracji dużych pomieszczeń, ponieważ posiadają znaczne rozmiary. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinna wyglądać uprawa palm w warunkach domowych.

Rodzaje palm

Są to rośliny, które naturalnie rosną w klimacie tropikalnym oraz subtropikalnym. Warto pamiętać, że do prawidłowego wzrostu potrzebują bardzo dużej ilości światła rozproszonego. Bezpośrednie nasłonecznienie jest niestety bardzo szkodliwe dla palm. Może skutkować nawet poparzeniem liści, więc lepiej zachować szczególną ostrożność. W sezonie zimowym palmę należy trzymać w chłodnym pomieszczeniu, ale latem można ją spokojnie postawić w temperaturze pokojowej. Cechą charakterystyczną palm jest słabo rozgałęziony i palowy system korzeniowy. Można śmiało powiedzieć, że palmy najlepiej sadzić w wąskich oraz długich pojemnikach. Na rynku dostępne jest specjalistyczne podłoże do palm. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze lepsze rezultaty to do ziemi uniwersalnej możesz dodać trochę gliny oraz piasku. Palmę należy obficie podlewać od wiosny do jesieni, bo w przeciwnym wypadku może dojść do przesuszenia bryły korzeniowej.

Nawożenie

Nawóz specjalistyczny lub nawóz dla roślin o ozdobnych liściach można stosować co 3 – 4 tygodnie. W sezonie zimowym trzeba zrezygnować z nawożenia i ograniczyć podlewanie do minimum. Nie da się ukryć, że bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji palm jest codzienne zraszanie roślin. Niestety palma może być atakowana przez miseczniki oraz tarczniki. Największą skutecznością cieszy się ręczne usuwanie szkodników, więc nie ma sensu kupować chemii. Rozmnażanie palm w domowych warunkach jest nie lada wyzwaniem. Czasami lepiej kupić nowe sadzonki i mieć problem z głowy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że palma pasuje do każdego mieszkania.

Egzotyczna roślina

Ciężko znaleźć bardziej egzotyczne rośliny w naszym klimacie. Osobom początkującym i mało doświadczonym uprawa palm może sprawić pewne problemy. Są jednak pewne gatunki przystosowane do domowych warunków, które nie powinny sprawiać trudności. Nie da się ukryć, że najbardziej popularna, a do tego najmniej wymagająca jest palma koralowa. Ma stosunkowo niewielkie wymiary, więc nadaje się do uprawy nawet w bardzo małym mieszkaniu. Wystarczy, że ją podlejesz raz na jakiś czas, ponieważ nie ma wcale dużych wymagań. Trafnie wskazuje się, że palmie koralowej powinna spokojnie wystarczyć temperatura pokojowa. Roślina nie lubi suchego powietrza, więc czasami należy zraszać jej liście.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.