Jak dbać o ogród zimą?

Jak dbać o ogród zimą?

13 stycznia 2023 Wyłączono przez root_800

Zima wielu osobom wydaje się być porą roku, kiedy to w ogrodzie nie ma żadnej pracy. Jest to bardzo szkodliwe założenie, które może negatywnie wpłynąć na roślinność, bo choć czynności ogrodniczych zimą jest mniej niż w trakcie innych pór roku, to jednak nie są one mniej ważne.

 

Trawniki

Tak jak po opadach śniegu odśnieża się podjazdy i chodniki, tak samo powinno się odśnieżać trawnik. Dzięki temu zapewni się lepszy dostęp tlenu do źdźbeł, co na wiosnę zaowocuje szybszym zielenieniem się trawy. Uważać w tym przypadku należy także na to, aby nie wydeptywać nowych ścieżek w ogrodzie, kiedy jest pokryty śniegiem – nadmierne udeptanie może spowodować, że trawa w tym miejscu nie będzie równie bujna i zielona, co w innych częściach ogrodu lub nie zrośnie wcale. Zapobiegnie to także podmakaniu części ogrodu na wiosnę i tym samym niszczeniu trawnika, kiedy śnieg zacznie się topić, a roślinność nie zdoła zaabsorbować całej powstającej wówczas wody. Co jeśli chodzi o drzewa ozdobne lub owocowe? Śniegu nie warto odgarniać spod drzew, ponieważ topiąc się na wiosnę będzie je dodatkowo nawadniał, a tym samym przyspieszy ich zielenienie się i odżywanie.

jakie prace w ogrodzie wykonać zimą? zgarden.pl

Delikatna roślinność

W przypadku delikatnej i wrażliwej na zimno roślinności ogrodowej przygotowania do zimy zaczyna się jesienią – część roślin chowa się we wnętrzach, a jeśli to niemożliwe osłania od mrozu i śniegu. Warto te osłony w miarę regularnie otrzepywać ze śniegu, by nie zapadły się pod jego ciężarem, ale przede wszystkim upewniać się, że nadal pełnią swoją funkcję – być może zostały rozwiane przez wiatr czy uszkodzone przez zwierzęta. Jeśli tak, to konieczna jest jak najszybsza naprawa osłon, by rośliny przetrwały zimę.
Istotne jest także, by na gałęziach drzew i krzewów śnieg nie gromadził się w sposób nadmierny, ponieważ może to spowodować łamanie się gałązek. Wielkie czapy śnieżne również należy strzepywać, zachowując przy tym pewną delikatność, by nie uszkodzić przy tym roślinności.

Przycinanie gałęzi

Niektóre rośliny ogrodowe lubią mieć przycinane gałęzie w chłodzie (ale nie przy mrozach!). Należą do nich jabłonie, grusze i śliwy, ale także krzaki agrestu i porzeczek. Dzięki temu rośliny ogrodowe będą zdrowsze i będą mogły się swobodnie rozwijać na wiosnę. W tych kwestiach warto polegać na profesjonalistach. Każdy profesjonalny ogrodniczy sklep internetowy czy stacjonarny dostarczy Ci potrzebną wiedzę na temat pielęgnacji Twojego ogrodu zimą!