Zbilansowana dieta – o czym pamiętać?

Zbilansowana dieta – o czym pamiętać?

22 lipca 2022 Wyłączono przez root_800

Czy wiesz, że to co jemy niebanalne wpływa na nasze zdrowie? Odpowiednia, przemyślana dieta oraz spożywanie wartościowych produktów przyczynia się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia. Jakie produkty powinny być spożywane każdego dnia? Których powinniśmy unikać?

 

Zdrowa dieta – czyli jaka?

Aby zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie, należy dbać o zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Jak w praktyce powinny wyglądać nasze posiłki? Podstawą powinny być warzywa i owoce – powinniśmy jeść je w nieprzetworzonej formie (kiedy to możliwe). Produkty te posiadają wiele witamin i mikroelementów, dodatkowo  mają również błonnik, który reguluje pracę jelit. Podstawą naszych posiłków powinno być również ciemne pieczywo, produkty takie jak kasze, ryż, ziemniaki. Kilka razy w tygodniu sięgajmy po ryby, chude mięso, przetwory nabiałowe (kefiry, jogurty, mleko). Dzięki tym ostatnim możliwe stanie się budowanie modnych i zdrowych kości. Nie chcąc jeść klasycznego mięsa, białka warto szukać w roślinach strączkowych, które mają go duże ilości. Słodycze jedzmy okazjonalnie – duża ilość cukru negatywnie wpływa na cały organizm.

 

Wyjątkowe dania na co dzień

Jakie dania wybrać, aby nie tylko zapewnić sobie niezbędnych składników odżywczych, ale też zaskoczyć domowników doskonałym smakiem? Świetną propozycją na niebanalne danie jest łopatka wieprzowa w ziołach z szynką parmeńską. Danie to z pewnością zasmakuje miłośnikom kuchni śródziemnomorskiej – mocny aromat ziół to mocny akcent tego dania. Chcąc zaskoczyć domowników letnim obiadem, warto skorzystać z tego, czego pod dostatkiem – warzyw! Wystarczy cukinia, kilka papryk, cebula, czosnek i pomidory, aby stworzyć aromatyczne leczo – to idealna potrawa na lato. Uzupełnieniem dla leczo może być kiełbasa – w ten sposób danie stanie się bardziej sycące.