Wypowiedzenie OC po złomowaniu – co warto wiedzieć?

Wypowiedzenie OC po złomowaniu – co warto wiedzieć?

29 lipca 2022 Wyłączono przez root_800

Złomowanie pojazdu to naturalny etap, który czeka każdy pojazd, prędzej lub później. Zezłomowanie ciągnie za sobą kilka formalności, w tym wypowiedzenie OC po złomowaniu. Kwestia ta jest szczególnie ważna dla właścicieli samochodów, gdyż pomimo złomowania OC nie wygasa. Oznacza to, że możliwe jest odzyskanie nadpłaconej składki.

 

Wypowiedzenie OC po złomowaniu – formalności

Decyzja o złomowaniu samochodu może zapaść w różnych sytuacjach. Samochód może być po szkodzie, której likwidacja przekracza realną wartość pojazdu, ale też w grę może wchodzić wiek samochodu. Wiele samochodów złomowanych jest w sytuacji, kiedy doraźne naprawy przestają mieć sens i pochłaniają zbyt dużo pieniędzy. Aby legalnie zezłomować samochód i złożyć wypowiedzenie OC po złomowaniu konieczne jest stawienie się w stacji demontażu z kompletem dokumentów: tablicami i dowodem rejestracyjnym, dowodem osobistym, kartą pojazdu oraz umową kupna (jeśli samochód był kupowany na firmę). Brak dokumentów nieco wydłuży cały proces, gdyż konieczne okaże się stawienie w wydziale komunikacji i uzyskanie niezbędnych papierów. Na stacji demontażu otrzymamy dokument poświadczający przyjęcie samochodu do kasacji, a wszelkie dokumenty samochodu zostaną anulowane. Warto pamiętać, że złomowania może dokonać jedynie właściciel.

 

Wypowiedzenie OC po złomowaniu – kiedy udać się do ubezpieczyciela?

Złomowanie samochodu jest jedną z niewielu sytuacji, kiedy możliwe jest odzyskanie nadpłaconej składki OC. Wypowiedzenie OC po złomowaniu jest możliwe, kiedy dostarczymy ubezpieczycielowi dowód wyrejestrowania pojazdu, jak również oświadczenie pochodzące z autoryzowanej stacji demontażu. Wypłacana kwota jest proporcjonalna do tego, jak dużo czasu zostało do końca polisy.