Rozliczenie niemieckiego podatku – czy jest to trudne?

Rozliczenie niemieckiego podatku – czy jest to trudne?

21 czerwca 2023 Wyłączono przez root_800

Podjęcie pracy poza granicami Polski jest dzisiaj prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Pracę za granicą ułatwiają nam przede wszystkim przepisy unijne, dzięki którym pracę możemy podjąć w pełni legalnie. Wśród najchętniej wybieranych kierunków emigracyjnych Polaków są Niemcy. Nasz zachodni sąsiad kusi nie tylko szerokim rynkiem pracy, ale też godnymi zarobkami. Warto pamiętać, że pracując w Niemczech, czeka nas rozliczenie niemieckiego podatku.

Czy rozliczenie niemieckiego podatku jest skomplikowane?

Niemiecki rynek pracy jest niezwykle chłonny – oferuje on możliwość zatrudnienia zarówno dla pracowników decydujących się na pełen etat, jak i pracowników sezonowych. To dobra wiadomość dla osób, które chcą dorobić sobie w czasie wakacji. Podejmując pracę w Niemczech, warto wiedzieć, że niemieckie przepisy bardzo chronią pracowników – bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Warto zbierać wszelkie dokumenty poświadczające zatrudnienie, co pozwoli na prostsze rozliczenie się z niemieckim fiskusem. Rozliczenie niemieckiego podatku nie jest trudne – podstawą jest posiadanie IDENTIFIKATIONSNUMMER, który pozwoli na łatwą identyfikację pracownika. Nie ma też znaczenia, czy w Niemczech pracowaliśmy rok czy krócej. Odzyskanie zwrotu podatku możliwe jest w obu przypadkach.

Rozliczenie niemieckiego podatku – o czym pamiętać?

Warto pamiętać, że rozliczenie niemieckiego podatku może być korzystniejsze, jeśli przedstawimy dokumenty uprawniające nas do ulg i zasiłków. Warto wykazać je w rozliczeniu. Olbrzymim udogodnieniem dla pracowników jest fakt, że rozliczyć się możemy nawet do 4 lat wstecz. Niemiecki urząd ma na rozpatrzenie naszego rozliczenia kilka tygodni. W praktyce zwrotu pieniędzy możemy spodziewać się nawet po miesiącu!