Depilacja laserowa – jakich efektów można się spodziewać?

Depilacja laserowa – jakich efektów można się spodziewać?

11 grudnia 2022 Wyłączono przez root_800

Depilacja laserowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia. Jakiej trwałości można się spodziewać? Sprawdź!

Jakich efektów można spodziewać się po depilacji laserowej?

Dzięki depilacji laserowej można cieszyć się gładką skórą przez bardzo długi czas. Jest to jednak możliwe pod warunkiem wykonania pełnej serii zabiegów. Trzeba też mieć na uwadze, że każdy z nas jest inny i u jednych osób efekt będzie utrzymywał się dłużej, a u innych krócej. Co warto wiedzieć o działaniu depilacji laserowej?

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa pozwala na pozbycie się zbędnego owłosienia na bardzo długi czas. Tradycyjne metody depilacji polegają na wyrywaniu lub przycinaniu włosów. Dlatego po takich zabiegach owłosienie szybko pojawia się ponownie. Z kolei depilacja laserowa – jak wyjaśniają specjaliści z katowickiej Kliniki Miracki – oddziałuje na melaninę znajdującą się we włosie i wywołuje zjawisko fototermolizy. Dochodzi do termicznego uszkodzenia mieszka włosowego. Energia lasera oddziałuje tylko na włosy. Tkanki otaczające zostają nienaruszone, zabieg jest więc stosunkowo bezpieczny, pod warunkiem że nie występują u nas przeciwskazania (o których powinniśmy zostać poinformowani przed pierwszym zabiegiem).

Kiedy można spodziewać się efektów po depilacji laserowej?

Rezultaty depilacji laserowej nie pojawiają się od razu. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, może pojawić się na niej obrzęk. Objawy te znikają samoistnie po kilku dniach. Na skórze mogą pozostać też pojedyncze włoski, które powinny wypaść w ciągu około tygodnia. Ostateczne efekty depilacji laserowej pojawiają się jednak po wykonaniu pełnej serii zabiegów zaleconej przez kosmetologa. Przed rozpoczęciem procedury odbywa się konsultacja, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań, ale też ustalenie planu epilacji.

Niezależnie od klasy sprzętu i doświadczenia kosmetologa, laserową depilację zawsze trzeba wykonywać w seriach, ponieważ światło laserowe oddziałuje tylko na włosy w fazie anagenu. Włosy na ciele nigdy nie znajdują się w tej fazie jednocześnie. Oznacza to, że podczas jednego zabiegu można usunąć tylko około 30% owłosienia z danego obszaru. Liczbę oraz częstotliwość laserowej depilacji ustala kosmetolog zgodnie z potrzebami danego pacjenta. Zwykle wykonuje się 4-8 zabiegów w odpowiednich odstępach:

  • co 4 tygodnie dla twarzy,
  • co 6 tygodni dla rąk, klatki piersiowej, pleców, brzucha i bikini,
  • co 8 tygodni dla nóg.

Depilacja laserowa – efekty

Po wykonaniu pełnej serii zabiegów można się spodziewać, że w ciągu najbliższych miesięcy wzrost włosów będzie zahamowany. Prędzej czy później na skórze pojawiają się pojedyncze włoski, które można usunąć podczas tzw. zabiegu przypominającego, aby dalej cieszyć się gładką skórą. Zaletą depilacji laserowej jest to, że praktycznie eliminuje problem wrastających włosów. Oprócz usuwania włosków laser wspomaga też procesy regeneracyjne w skórze, więc wpływa na poprawę jej wyglądu.

Depilacja laserowa to zabieg, który ewoluował w ciągu ostatnich lat. Jeszcze do niedawna nie był on wskazany dla osób obdarzonych ciemną karnacją lub jasnym owłosieniem. Co prawda większość laserów do depilacji działa głównie na ciemne włosy, jednak istnieją już też takie, które skutecznie i bezpiecznie usuwają zbędne owłosienie w przypadku jasnych i cienkich włosów. Zabieg można również wykonywać u osób o ciemnej karnacji. Osoby o jasnym owłosieniu muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ usuwanie włosów blond trwa zwykle dłużej niż depilacja ciemnego owłosienia.

W razie innych pytań skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach