Budowa i pokrój, czyli anatomia konia w pigułce

Budowa i pokrój, czyli anatomia konia w pigułce

20 sierpnia 2022 Wyłączono przez root_800

Każda osoba trenująca jeździectwo powinna opanować nie tylko poruszanie się w siodle, ale również poznać zasady pielęgnacji koni i zgłębić wiedzę teoretyczną z zakresu hodowli czy anatomii zwierząt. Budowa i pokrój, czyli anatomia konia, to jeden z najważniejszych obszarów, któremu należy bliżej się przyjrzeć. Oto najważniejsze, podstawowe informacje dotyczące końskiej anatomii!

Budowa i pokrój, czyli anatomia konia: sylwetka

Budowa i pokrój, czyli anatomia konia, to złożone zagadnienie. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na posturę zwierzęcia. Sylwetka modelowo zbudowanego konia powinna wpisywać się w kwadrat. Drobne wady w budowie  nie muszą przekreślać szans na karierę sportową. Warto jednak mieć świadomość ograniczeń, aby dobrze pokierować rozwojem zwierzęcia, określić jego mocne i słabe strony. Świadoma ocena sylwetki konia jest szczególnie ważna, jeśli chcesz zakupić własne zwierzę, aby uprawiać określoną dyscyplinę. Posiadanie wiedzy o budowie konia i ewentualnych odstępstwach od normy (zmianach, chorobach,  dolegliwościach) pozwoli  dokonać dobrego i przemyślanego zakupu.

 

Schemat budowy konia

Końskie ciało porównać można do stołu. Siodło zakładane jest na jego środkową, najbardziej newralgiczną część. Im dłuższy jest „stół”, tym bardziej obciążany jest jego środek. Ważne jest, aby podczas treningów wzmacniać mięśnie grzbietu. Tylne nogi konia powinny jak  najmocniej wchodzić pod kłodę. Dzięki temu „stół” się skraca, przez co ciężar jest mniej odczuwalny i nie obciąża nadmiernie  mięśni pleców zwierzęcia.

Głowa konia

Czy wiedziałeś, że głowa konia może ważyć aż 16 kg? Proporcje między głową a resztą ciała różnią się w zależności od rasy i typu zwierzęcia. Głowy koni zimnokrwistych są duże, co pozwala im  mocno obciążyć przód ciała i  uzyskać ogromną siłę ciągu. Z kolei konie wierzchowe o małej głowie w stosunku do reszty ciała świetnie sprawdzają się w długotrwałym lub szybkim biegu.