W deszczowym ogrodzie

Zazwyczaj czekamy niecierpliwie na słoneczne lato w ogrodzie. A przecież nie zawsze tak właśnie ono wygląda. Często zamiast słońca to deszcz i chmury stanowią tło naszych letnich dni. Może warto polubić taką ogrodową scenerię? Trzeba tylko nauczyć się doceniać romantyczny urok deszczowego świata, żeby korzystać z niego na wiele sposobów. Takie pochmurne dni spędzone tuż obok domu to niezwykły czas. Nie tylko latem, ale też jesienią, kiedy to wcale nie trzeba się zamykać w czterech kątach.

Zaproszenie na spacer w deszczu

Parasol plus kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy – to wystarczy, żeby wybrać się w pojedynkę na przechadzkę po deszczowym ogrodzie. Kiedy wszystko pachnie jeszcze intensywniej. Kiedy deszcz ożywia zapachy. Kiedy powietrze ma kwiatowo-ziołowy zapach.

Taki deszczowy spacer ma w sobie sporo romantyzmu, dlatego można zaprosić ukochaną osobę, żeby nam towarzyszyła. Na pewno spodoba się to dzieciom, które uwielbiają deszcz z wielu powodów i chętnie stają się kałużystami, jak w wierszu Danuty Wawiłow.

Romantycznie, przyjemnie, magicznie

Deszcz sprawia, że ogród zyskuje nowy wymiar. Staje się bardziej romantyczny, niezwykły, klimatyczny, niecodzienny. Wszystko wydaje się trochę inne niż zwykle. Także my sami i nasze doznania. W pewnym sennie – inaczej doświadczamy swojego istnienia. Warto spojrzeć na deszczowy klimat z tej właśnie perspektywy.

Ogrodowe przebywanie

Zadaszony taras, weranda, baldachim, duży parasol, domek ogrodowy – wszędzie tam można cieszyć się deszczem, który tworzy rodzaj przesłony, delikatnie oddzielającej nas od świata. Wystarczy wygodna sofa albo fotel, żeby spędzić liryczny czas w ogrodzie, zamiast na salonowej kanapie.

Świetnym dopełnieniem takiego deszczowego dnia będzie palenisko gazowe, które wprowadzi piękny motyw ognia. Kiedy robi się chłodniej, sprawdzą się także praktyczne promienniki podczerwieni, zapewniające ciepło podobne do tego pochodzącego od promieni słonecznych.