Uroda alpinarium

Skalniak nawiązujący do flory wysokogórskiej, czyli alpinarium – podbija serca właścicieli ogrodów. Oczywiście realizacje są bardzo różne, mniej lub bardziej udane. Chodzi przecież nie tylko o efekt finalny, ale o dobrą zabawę, frajdę tworzenia na wzór samej natury.

Wzory natury

W aranżowaniu alpinarium najważniejsze jest naśladowanie wzorów natury, ich niezaprzeczalnego piękna, w górskiej postaci. Fragment niezwykłości tuż za progiem domu? Za oknem. Tak blisko, żebyśmy choć na moment mogli oderwać się od szarej rzeczywistości w kierunku górskiego świata.

Krótka historia alpinarium

Alpinaria powstawały jako forma zauroczenia roślinnością wysokogórską – początkowo w klasztorach. Pierwsze prywatne alpinarium stworzył A. Kerner von Marilaun – innsbrucki botanik, który w 1864 roku opublikował pierwszą pracę na temat roślin w ogrodach skalnych. O rosnącej popularności alpinarium w następnych latach zdecydowały powszechnie dostępne ogrody botaniczne.

Kamień naturalny

Podstawę każdego alpinarium stanowi kamień naturalny. Kiedy porośnie mchem, czy kiedy obrosną go bujne paprocie – zaprezentuje się zjawiskowo. Jakie kamienie najlepiej wybrać? Powierzchniowe i zaokrąglone. Odnośnie gatunku, to poleca się piaskowce, zwietrzałe wapienie, dolomity, tufy wapienne, trawertyny.

Wodospady i kaskady jak z marzeń

Najpiękniej górski świat podkreślą motywy wodne. Jeśli mamy okazję zaplanować naturalistycznie wyglądający wodospad czy kaskadę, to nie wahajmy się tego zrobić. Alpinarium zyska na atrakcyjności. Zachwyci nie tylko wyglądem czy zapachem, ale także cudownym, kojącym dźwiękiem spadającej wody.

Albo bijące źródło. Czy nie stworzymy w ten sposób świata tajemnic i obietnic? Alpinarium to coś więcej niż rośliny i kamienie. To nasze marzenia i wyobrażenia o byciu blisko natury.