Światło w przestrzeni

Miejsce ubrane w światło? Taka kreacja może się udać szczególnie w przestrzeni przejściowej, pomiędzy domem a ogrodem. Także w budynkach o komercyjnym przeznaczeniu, jak kawiarnie czy restauracje, warto pomyśleć o zniesieniu radykalnego podziału na wnętrze i zewnętrzność. W najprostszy sposób to otwarcie i wpuszczenie światła naturalnego do środka nastąpi, gdy wybierzemy okna panoramiczne lub zabudowę szklaną. Stworzymy wówczas magiczny ogródek, dostępny dla domowników czy gości, przez cały rok. Wykorzystujący maksymalnie światło słoneczne.

Wspomnienie Bauhausu

Mówiąc o budynkach, których istotny element konstrukcyjny stanowi szkło, powracamy do idei głoszonych przez szkołę Bauhausu. Według architektów, którzy w swoich projektach urzeczywistniali idee Waltera Gropiusa, budowla miała jak najpełniej służyć zdrowiu i wygodzie lokatorów. Temu również podporządkowana została estetyka. Zrezygnowano z wszelkiej dekoracyjności na rzecz kompozycyjnego uproszczenia, które z kolei wpływało na jakość przebywania w danych pomieszczeniach.

Otwarto wnętrza na świat poprzez duże przeszklenia, których walory doceniamy aż do dzisiaj. Być może obecnie w wyjątkowy sposób podkreślamy urodę szklanych konstrukcji. Przejawia się to nie tylko w wielkich realizacjach architektonicznych, lecz również w powszechnym zastosowania okien XXL czy ścianek całoszklanych.

Światło naturalne i sztuczne

Dobroczynne działanie światła naturalnego warto wykorzystywać przez cały rok. Ogródek urządzony w zabudowie szklanej w ciepłym profilu stanie się miejscem całorocznego wypoczynku. W dzień, kiedy nawet w środku zimy złapiemy energetyzujące promyki słońca, ale też wieczorem czy w nocy, gdy za pomocą efektownego oświetlenia wydobędziemy poetycki wymiar miejsca usytuowanego pomiędzy domem a ogrodem. Lampiony, latarenki, świeczniki, lampy LED – te przedmioty pomogą nam wykreować wieczorowe stylizacje, na granicy jawy i snu.