Smaczne truskawki

Truskawkowy sezon można uznać za otwarty. Powoli zaczynają nas otaczać truskawkowe zapachy i kolory. Tak nam tego brakowało – pięknej czerwieni z zielonym dodatkiem. Truskawki nie tylko pysznie smakują, ale też wspaniale wyglądają. Ostatnio coraz częściej wykorzystuje się je jako motyw dekoracyjny, zwłaszcza w kuchni. Truskawki pojawiają się dosłownie wszędzie: jako magnesy na lodówkach, wielkoformatowe obrazy, naklejki na zmywarki.

Chcemy, żeby truskawkowo było cały rok

Truskawki to także rodzaj symbolu – wakacji i lata, beztroski, na którą pozwalamy sobie od czasu do czasu. Również w postaci wielkich deserów, lodów, gofrów, koktajli. Ten smak, ten czar, ten urok chciałoby się zatrzymać na dłużej. Najlepiej przez cały rok.

Dobrym sposobem na zachowanie smaku lata jest po prostu zamrożenie truskawek. Jeśli mamy więcej czasu, odrobinę zmysłu praktycznego i dużo pustych słoików czy butelek – to najlepiej zrobić truskawkowe przetwory. Soki, dżemy i całe truskawki. Takie pyszności przydadzą się podczas ponurej jesieni czy zimy. W dodatku będziemy eko. Wykorzystamy przecież słoiki i butelki, które trafiłyby do śmieci.

Najlepiej, gdy truskawki pochodzą z zaufanego źródła, z lokalnej uprawy. Kiedy jesteśmy pewni, że dostajemy naprawdę zdrowe i wartościowe owoce. Jeszcze lepiej, gdy uprawimy je sami, nawet na małym ogródku, nawet na balkonie.

Jeszcze lepiej, gdy mamy własne truskawki

Na balkonie można to zrobić w doniczkach. Wiele osób decyduje się też na efektownie wyglądające truskawki pnące. A jeśli mamy dom z ogrodem, to wydzielenie chociażby jednej grządki na truskawki, okaże się strzałem w dziesiątkę. To będzie wymagało trochę pracy, podlewania i pielenia, ale naprawdę się opłaca.

Pyszne, soczyste owoce z własnej grządki. Coś wspaniałego. Można zajadać się nimi nie tylko w czerwcu, ale nawet do końca września czy października. Wszystko zależy od tego, na jaką odmianę truskawki się zdecydujemy. Te jesienne truskawki smakują już nieco inaczej. Ale czy to nie wspaniałe – podać świeży truskawkowy deser, kiedy w ogrodzie spadają liście z drzew?

Truskawkowa dekoracyjność

Poza walorami smakowymi truskawki ślicznie udekorują nasz ogród. Nie tylko te pnące wyglądają atrakcyjnie, kiedy kwitną. Te pierwsze kwiatki najlepiej jest oberwać, żeby sadzonka lepiej się ukorzeniła.

Categories : Blog