Rzeźby w ogrodzie

Ogród to forma naturalna, ale przecież nie do końca, bo kształtowana przez człowieka. Twórczość samej przyrody odbywa się w pewnych wyznaczonych ramach czy granicach. To formowanie i ograniczanie naturalności może być mniej lub bardziej rygorystyczne. Najlepiej pokazują to klasyczne typy ogrodów, czyli francuski i angielski. W pierwszym – człowiek dominuje nad naturą, w drugim – wspiera ją w tworzeniu. Ogrody francuskie są bliższe sztuki. Pojawiają się w nich często rzeźby ogrodowe. Choć także w angielskich ogrodach znajdziemy interesujące przykłady takiej twórczości.

Rzeźby drewniane

Bardzo często w ogrodowej przestrzeni pojawiają się rzeźby drewniane. Mają one naprawdę różny styl i wartość. Niektóre są ładnymi przedmiotami, wykonanymi przez rzemieślników według powielanego wzoru. Przedstawiają chociażby postaci z podań. Są bardziej przykładem starannie wykonanych przedmiotów niż prawdziwej twórczości, która charakteryzuje się wyjątkowością i niepowtarzalnością.

Autentyczne rzeźby drewniane wiążą się często ze sztuką ludową, z wyobraźnią danego regionu, z jego niezwykłymi opowieściami. To przedmioty artystyczne tworzone nie dlatego, żeby upiększać ogród, ale żeby wyrazić jakąś prawdę. Ogrodowa przestrzeń dla takich rzeźb staje się po prostu doskonałym miejscem prezentacji. Drewniane rzeźby pięknie zaprezentują się pośród roślin, w bliskości wody, w naturalnym otoczeniu.

Rzeźby kamienne

One także ze względu na użyty materiał zrastają się jakby z tkanką ogrodu. Kamienie budujące wodospad czy strumyk, kamienne elewacje i mury – tworzą coś w rodzaju naturalnej przestrzeni wystawowej. Kamienne rzeźby ogrodowe mogą nawiązywać do najlepszych wzorów artystycznych. Na przykład do twórczości konstruktywistycznej czy formistycznej. Pięknie na tle wody i zieleni zaprezentują się rzeźby o miękkiej bryle, przedstawiające postaci.

Rzeźby wiatrowe

Sztuka awangardowa może zagościć w naszych ogrodach pod postacią ekstrawaganckich rzeźb wiatrowych. Takie dzieła łączą się często z ekologicznymi inspiracjami – z recycling art, nakłaniającą do twórczego przekształcania zużytych rzeczy.

Rzeźby wiatrowe porusza wiatr oraz nasza wyobraźnia. To przykład dynamicznej formy, która łączy się z kolorem i dźwiękiem. Takie przedmioty mogą być przykładem seryjnej produkcji. Wówczas traktować je należy bardziej jako ogrodową ozdobę niż twórczość w prawdziwym sensie tego słowa. Kiedy jednak u podstaw rzeźby znajduje się odważna koncepcja i jednostkowość – wówczas mamy do czynienia z autentyczną sztuką.