Rzeźby ogrodowe

Rzeźba jako forma sztuki w przeciwieństwie do malarstwa ma charakter przedmiotu, który wypełnia realnie przestrzeń. Obraz odsyła nas do innego wymiaru, wymaga totalnego poruszenia wyobraźni i oderwania się od rzeczywistości. Rzeźba natomiast obok swojego sensu przenośnego jest też bryła, która faktycznie znajduje się w tej oto przestrzeni. Można ją obejść ze wszystkim prawie stron, dotknąć jej i poczuć jej realność. W tym sensie właśnie Picasso naśladował rzeźbę na obrazach – jako formę przestrzenną.

Rzeźby w ogrodach

Ten konkretny charakter rzeźby sprawia, że doskonale nadaje się do pokazywania w otwartej przestrzeni, także w ogrodzie. Nie potrzebuje tak bardzo jak obrazy specjalnej galerii. Nie pozwala się też tak łatwo przedstawić w reprodukcji czy na zdjęciu. Wymaga ludzkiej obecności tu i teraz. Ogrody to wspaniałe miejsca, żeby obcować ze sztuką rzeźbiarską. Może nawet lepsze od tradycyjnej przestrzeni wystawowej. Gdyż tutaj czujemy się swobodnie. Bryły rzeźb łączą się z bryłami natury, jak kamienie, skały, drzewa. Przechadzamy się po ogrodzie, przystajemy, zamyślamy i wracamy znów do dzieła.

Rzeźby różne jak ogrody

Podobnie jak same ogrody także rzeźby mogą mieć różny styl, wynikający w dużej mierze z użytego materiału. Szlachetne posągi marmurowe pasują do przestrzeni pomyślanych w duchu francuskich ogrodów, symetrycznych i dekoracyjnych. Rzeźby drewniane, odsyłające do sztuki ludowej, pięknie zaprezentują się w ogrodzie naturalistycznym. A awangardowe rzeźby przestrzenne (nazywane mobilami) staną się wyróżnikiem artystycznym nowoczesnego ogrodu.

Natura i sztuka

Szczególnie rzeźby kamienne i drewniane wydają się cząstką ogrodów, która jakby do nich w naturalny sposób przynależy. Nic dziwnego, przecież sam materiał, czyli drewno i kamień, używany jest przez naturę do tworzenia jej spektakularnych dzieł. W ten sposób przyroda i sztuka spotykają się w ogrodach.