Rzeźby drewniane

Sztuka w ogrodzie może pojawiać się na wiele sposobów. Delikatnie i skromnie lub maksymalnie i zachłannie, zawłaszczając całą przestrzeń i zamieniając ją w galerię pod gołym niebem. Ta druga propozycja skierowana jest do osób, dla których ogród jest głównie miejscem wystawowym, w którym liczą się przede wszystkim dzieła. Częściej natomiast decydujemy się na to, żeby sztuka była takim niezwykłym akcentem w przestrzeni ogrodowej. Intrygującym dopełnieniem. Chcemy, żeby jej formy współgrały z formami roślinnymi, wchodząc z nimi w wyobrażeniowy dialog.

Wycieczka do przeszłości

W ogrodach rustykalnych, naturalistycznych czy leśnych – najpiękniej zaprezentują się rzeźby drewniane. Stworzą wraz z pozostałymi elementami kompozycji spójną całość. Nagle znajdziemy się na skraju innego świata.

Jakbyśmy przenieśli się w czasie. Może nawet kilka wieków wstecz – do epoki wypełnionej wiarą w bóstwa, kiedy magia rządziła życiem ludzi. Popularne wśród ludowych artystów rzeźby boginek, chochlików i leśnych stworków – tam nas właśnie zaprowadzą, na obrzeża baśni i legendy.

Wycieczka do duchowości

Drewniane figurki często też odwołują się do duchowości symbolizowanej głównie przez anielskie postaci. Mają one naprawdę najróżniejszą postać i charakter, chociażby anielski. Anioły mogą być poważne, smutne, rozbrykane, wesołe. Niektóre patrzą w niebo, ale znajdą się także takie, które grają na gitarze czy tańczą.

W zależności od tego, co chcemy wypowiedzieć poprzez sztukę w ogrodzie, jaki klimat pragniemy podkreślić, zdecydujemy się na daną rzeźbę. Figura ukazująca zamyśloną postać poprowadzi nas w kierunku refleksji. Zabawne rzeźby zaś staną się formą żartu i rozweselenia w środku każdego ogrodu. Wspaniale podkreślą podmiotowość przestrzeni nasyconej naszą duchowością.