Różana eksplozja

Czas kwitnienia róż to czas niezwykły. Kiedy w powietrzu unosi się zapach, który unieważnia wszystko inne. Człowiek stara się go kopiować i powtarzać, ale to sama natura tworzy najlepsze kompozycie, zapachowe i wizualne. Również te różane, które przecież naśladujemy na różne sposoby. Od zawsze włączamy je do naszej kultury, próbując mieć na własność choć kawałek tego zaklętego piękna. Róża jako symbol zaczyna żyć swoim własnym życiem. Przeplata się pomiędzy wierszami, obrazami i muzyką. Oplata serca. Wyraża romantyzm.

Różane ściany

Róże wyglądają cudownie w każdej postaci. Nawet pojedyncza róża wielkokwiatowa w szklanym wazonie ozdobi wnętrze subtelnie i poetycko. W ogrodzie natomiast możemy posługiwać się różnymi rodzajami i gatunkami róż, żeby tworzyć dowolne kompozycje –  kolorów i form. Róże rabatowe stworzą układy horyzontalne, a na przykład róże pnące zbudują pachnące ściany.

Różane pergole  czy trejaże stworzą ogrodowy zakątek marzeń. Pachnący i urzekający naturalną dekoracyjnością. W takim miejscu jak z dobrego snu cudownie będzie się ukryć na dłużej przed całym światem, żeby delektować się samotnością na skraju ogrodu i bajki.

Róże w domu

Nie tylko w ogrodzie mogą królować róże. Także we wnętrzach. Wprawdzie róże trudno jest uprawiać w doniczkach, ale odmiany  karłowe, tzw. róże miniaturowe, świetnie się już do tego nadają. Osiągają one do 30 cm wysokości i wyglądają jak małe prezenciki, które ktoś poustawiał w różnych miejscach domu. Zresztą często róże miniaturowe wręczane są jako podarunki. W większych donicach można też uprawiać róże płożące się szczepione na piennych np. białe Swany.

Świat w kolorach róż

Róże to nie tylko niepowtarzalny zapach i kształt – fascynujące ułożenie płatków, które inspiruje twórców na różne sposoby, w malarstwie a nawet w architekturze. To także kolory. Wyobraźmy sobie świat w kolorach róż. Czyż nie byłby baśniowym zjawiskiem? Możemy taki świat tworzyć po części w naszych ogrodach, wypełniając je fantastycznymi kolorami róż. Żółte, różowe, czerwone, pomarańczowe, kremowe, w różnych odcieniach — idealne do kreowania ogrodowego obrazu. Kolory te mają także swoje znaczenia symboliczne. Róże określonego koloru podarowane komuś w postaci bukietu wyrażają pewne treści, mówią poza słowami.

Categories : Blog