Pyszne owoce deserowe

 

Rozpoczyna się właśnie pyszne lato. Ściślej – przepyszne lato, bo wypełnione takimi smakami, których za żadne skarby nie dostaniemy zimą. Świeże owoce deserowe – jako główny składnik lub dodatek do lodów, koktajli, shaków, ciast, ciasteczek i innych cudów. Najlepiej jednak smakują owoce zerwane prosto z krzaka we własnym ogrodzie. Smaki lata – wspaniale delektować się nimi w przyjaznej przestrzeni.

Truskawki

Kiedy kończy się czerwiec, powoli także kończy się truskawkowy sezon. Nie jest to jednak takie oczywiste, bo wielu producentów proponuje nam truskawki nawet jesienią. Możemy zajadać się nimi niemal przez całe lato, a zdarza się, że jeszcze w listopadzie dostaniemy pyszne, polskie owoce. Sprzyjają temu nie tylko nowe odmiany tych roślin, ale również nowoczesne systemy uprawy.

Takim nowatorskim rozwiązaniem, coraz częściej wykorzystywanym przez rolników, są tzw. podwyższone zagony. Ułatwiają one magazynowanie wody i walkę z chwastami. Wpływają także na samo zbieranie owoców, które nie brudzą się, łatwo zerwać je z krzaka.

Popularne stają się również truskawkowe tunele. Uprawy rozwija się w nich na różnych podłożach. W takich miejscach można uprawiać truskawki na stelażach, wykorzystując wówczas maksymalnie przestrzeń. W dodatku – jak pięknie to wygląda! Do upraw w tunelach poleca się truskawki, które powtarzają owocowanie. Chociażby uproszczona wersja takiego tunelu w ogrodzie, w którym uprawia się truskawki tylko dla siebie – to świetny pomysł.

Porzeczki

Najbardziej popularne w Polsce to: czarna, czerwona i biała. Porzeczki pysznie smakują i dekorują ogród, a ich krzaki tworzą rodzaj naturalnego ogrodzenia. Dlatego świetnie się nadają do posadzenia na skraju ogrodu. Porzeczki deserowe dodaje się nie tylko do słodkich dań. Stanowią świetny dodatek m.in. do mięsa. Są bardzo wartościowe ze względu na zawartość witaminy C. Dlatego porzeczkowy sok, najlepiej własnej roboty, to najlepszy napój w sezonie jesienno-zimowym.

Warto zaznaczyć, że Polska jest światowym liderem w produkcji czarnych porzeczek. Zbiera się ich ok. 100-150 tys. ton rocznie. Kilka krzaków tych owoców dobrze jest mieć w swoim ogrodzie.

Categories : Blog