Pierwsze chłodne dni w ogrodzie – czego powinniśmy dopilnować?

Październik w Polsce to jesień w pełnej krasie. Chłodne poranki i wieczory urozmaicają nam jednak cieplejsze popołudnia i wspaniale zmieniająca się przyroda. To także moment na to, aby zaprowadzić porządek w ogrodzie oraz zatroszczyć się o meble i dodatki ogrodowe. Od czego zacząć?

Ochroń meble!

Podstawa są oczywiście meble – musimy mieć świadomość, że pozostawienie ich na zewnątrz może skutkować pękaniem ich struktury, wnikaniem wilgoci, pojawianiem się rdzy, pleśni. By tego uniknąć większość z nas chowa meble do piwnicy, na strych, pod dach. Takie rozwiązanie jest dobre, ale wymaga sporo wysiłku i najczęściej także pomocy innych.

Alternatywą dla dźwigania mebli na strych jest wykorzystanie nowoczesnych pokrowców ogrodowych, których zadaniem jest skuteczna ochrona mebla przed zmiennymi czynnikami środowiskowymi. Pokrowce tworzone są z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne: ścieranie, wnikanie brudu, działanie wilgoci. Zastosowanie tworzywa poliestrowego oraz opatentowanych technologii pozwala także na zahamowanie procesu kondensacji wilgoci na powierzchni mebla. To z kolei przekłada się na brak pleśni.

Ściągacze i obciążniki

Aby pokrowce lepiej przylegały do powierzchni mebla producenci zastosowali ściągacze. Pozwolą one na lepsze dopasowanie tkaniny. Obecnie poza pokrowcami na meble znajdziemy także pokrowce na parasole ogrodowe i tarasowe.

Istotne jest to, że pokrowce na meble ogrodowe dostępne są w różnorodnych rozmiarach. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nawet meble o dużych rozmiarach będą odpowiednio zabezpieczone na czas zimy.

Jak zadbać o ogród?

Z pewnością niezbędne będą prace ogrodnicze: zagrabienie opadłych liści i gałęzi, jak również ścięcie suchych odrostów na krzewach. W przypadku przekwitających roślin jednorocznych zasadne stanie się ich wykopanie i wyrzucenie.