Piękno przemijania w ogrodzie

Piękno przemijania. Ten pewien rodzaj smutku, który ma w sobie coś, co nas pociąga. Co trudno wyrazić słowami. Uspokajające przechodzenie czegoś w coś innego. Domykający się cykl natury czy dziejów. Zdarzenia, które gasną, żeby na ich miejscu mogło pojawić się coś innego. Tego wszystkiego doświadczamy, kiedy tylko na moment zwolnimy zawrotne tempo życia i spojrzymy na otaczające nas rzeczy z innej perspektywy. Gdy popatrzymy na naturę, której zmienności doznajemy także w ogrodach. To tutaj mamy szansę odczuć piękny smutek przemijania.

Piękna melancholia

Każda zmiana, nawet ta na lepsze, wiąże się z poczuciem melancholii. Z odczuwaniem braku i przemijania – że oto coś się skończyło i zaczyna się coś zupełnie nowego. Także nasze ogrody mogą być melancholijne. Sprzyjające takiemu zamyśleniu nad sensem istnienia. Wystarczy zapatrzeć się na samą naturę.

Zbliżająca się jesień i jej nostalgiczny charakter najlepiej temu sprzyja. Odczujemy, że oto natura dąży do zamknięcia swojego cyklu, obserwując różnokolorowe drzewa w ogrodzie. Może czasami nie warto zbierać każdy liść, który spadł, ciesząc się przez chwilę jesienną dekoracją na trawniku. Podkreślającą, że coś się właśnie kończy.

Ogród w angielskim stylu

Nie tylko elementy natury odsłaniają istotę przemijania. Także stare mury czy budynki otaczające ogród – pokazują, że czas jest wszechobecny. Czy warto pozbywać się w przestrzeni ogrodowej wszystkiego, co stare? Nie, bo w ten sposób podtrzymujemy autentyzm miejsca. Na wzór ogrodów w stylu angielskim, które nawracały do przeszłości, także poprzez elementy małej architektury, jak wiekowe altanki czy świątynie ukryte w leśnej części ogrodów. Te obiekty często tylko stylizowano na starodawne, jednak miało to swój sens i doprowadziło do wielu świetnych realizacji.

We współczesnych ogrodach także warto eksponować przemijanie. Należy uważać z rzeźbami ogrodowymi udającymi starożytne dzieła sztuki, bo często stanowią one przykład kiczu. Ale już kamienie przyniesione znad rzeki czy stare dęby rosnące w ogrodzie – podkreślą wartość czasu. Podobnie jak odnowione meble ogrodowe, które znaleźliśmy na targu staroci czy żelazne elementy ogrodzenia w secesyjnym stylu, wkomponowane umiejętnie w ogrodową całość – staną się stylowym nawiązaniem do przeszłości.