Petuniowe dekoracje

Petunie to doskonałe rośliny dekoracyjne. Ozdoba balkonów, tarasów, altanek. Najlepiej prezentują się w koszykach i doniczkach wiszących, ale atrakcyjnie ozdobią też rabatki. Preferują stanowiska słoneczne na wolnym powietrzu, osłonięte przed deszczem. Petunie sprawdzą się jako kolorowa dekoracja ogrodu i domu. Stworzą jakby roślinne zasłonki czy falbanki, które umieścimy w dowolnym miejscu.

Jak pielęgnować petunie?

Przede wszystkim należy obrywać przekwitłe części, bo szybko powstają nowe nasiona, które osłabiają roślinę. Petunie należy obficie podlewać i nawozić co tydzień. Jeśli chcemy ją rozmnożyć, to zrobimy to z nasion wysiewanych zimą przy temperaturze podłoża ok. 23-25°C.

Petuniowo i kolorowo

Petuniami możemy się bawić, tworząc na skraju domu i ogrodu kolorystyczne układy. Różowe, białe, czerwone, fioletowe, niebieskie, żółte. Te ostatnie okazały się wyzwaniem dla hodowców, ale efekt jest uroczy. Petunie mają drobne kwiatki, które jakby obsypują przestrzeń. Dlatego kolory prezentują się na nich tak lekko. Impresjonistycznie. Przypominają delikatne dotknięcia pędzla na obrazach wielkich impresjonistów, którzy za pomocą drobnych plamek barwnych tworzyli świetliste obrazy.

Surfinie

Petunie znane i lubiane są w ogrodniczym świecie od ponad stu lat. Ostatnio modne są te wyhodowane w Japonii – surfinie. Mają one kolor fioletowy, różowy, biały. Mogą osiągać nawet dwa metry długości. Stworzą więc romantyczne zasłony czy wodospady spływające kolorem z zadaszeń czy parapetów. Kwitną od maja do późnej jesieni.

Dekoracje w rustykalnym stylu

Petunie ładnie zaprezentują się niemal w każdej przestrzeni. Ale chyba najlepiej wyglądać będą w ogrodzie rustykalnym. Zwłaszcza w towarzystwie drewna. Na przykład na drewnianej werandzie, na której panuje pewna swoboda i bajkowy nastój.

 

 

Categories : Blog