Ogrody pełne magii i urody

Czym są w istocie współczesne ogrody? Czy tylko przestrzenią rekreacji i spotkań? Nie, dzisiejsze ogrody coraz bardziej przypominają kompozycje samej natury i nawiązują do odkrywanych na nowo koncepcji ogrodnictwa w angielskim stylu. To miejsca, które określa się jako rustykalne, naturalistyczne czy romantyczne. Takie, w których panuje wielka swoboda związana z nasadzeniami, z kształtowaniem terenu, z wykorzystaniem naturalnych walorów krajobrazu. Samoistnej natury tutaj się nie kształtuje w każdym szczególe, ale pozwala się jej rozkwitać, rozrastać, wybuchać pełnią kolorów i kształtów.

Bajkowe ogrody

Obok fascynacji ogrodami minimalistycznymi i geometrycznymi rozwija się także nurt związany z aranżacyjną swobodą, którą wyrażają na przykład łąki kwietne tworzone trochę niczym impresjonistyczne obrazy. Poszczególne kępy przechodzą tutaj łagodnie w inne. Dotyczy to także większych całości ogrodowych, które nie są rygorystycznie od siebie oddzielone, ale się przenikają. W takim bajkowym otoczeniu uroczo zaprezentuje się domek ogrodowy, który o każdej porze roku zachowuje magię i pozwala się przenieść do odrealnionego świata.

Magiczne aranżacje

W kontekście tych naturalistycznych kompozycji, obok strużki czy alpinarium, magicznie zaprezentują się meble do ogrodu angielskiego, w postaci starodawnych mebli metalowych lub mebli rattanowych (także w designerskim wydaniu). Interesującym pomysłem na aranżację swobodnego i romantycznego ogrodu w angielskim duchu jest też uniwersalny technorattan. W ogrodzie nieokiełznanej natury najlepiej wyglądać będą przedmioty wykonane z brązowego technorattanu. Przepięknie udekorują taką przestrzeń na przykład sięgające do klasycznego wzornictwa szezlongi czy głębokie fotele z technorattanu.