Ogrodowy romantyzm

Romantyzm to nie tylko epoka w dziejach kultury, ale także ponadczasowy sposób myślenia i bycia. To wyraziste doznawanie wszystkiego, co nas otacza, co nam się przytrafia. To intensywność istnienia tu i teraz. Zwrócenie się ku sobie samemu i ku swoim przeżyciom, a zarazem znajdowanie się w bliskości potężnej natury. Romantyzm to wielkość, wzniosłość i wolność.

Wielkość, wzniosłość, wolność

Kiedy piękne hasła i pojęcia przekształcają się w faktyczne doświadczenia emocjonalne – brzmią jeszcze lepiej. Kiedy to, co nam w duszy gra, jest autentyczne i naprawdę nasze, to spełniamy romantyczną podstawę uwolnienia samego siebie. To bardzo trudne w dzisiejszych czasach, prawda? Uwolnić się od schematów i szablonów. Myśleć i być po swojemu.

Cały ogród może nam pomóc w odzyskaniu utraconej wolności. Wystarczy popatrzeć na wolną naturę. Wystarczy skorzystać z ochrony, którą daje. Zwłaszcza ogrodowy zakątek nadaje się do tego, żeby odzyskać w nim poczucie własnej wielkości. Naśladując w tym samą przyrodę, która samoistnie jest wielka, wzniosła i wolna. A przecież my też stanowimy jej cząstkę.

Romantyczne solitery

Ogrodowy romantyzm prezentują w najlepszy sposób solitery. Szczególnie stare drzewa mają w sobie tę tajemniczość i potęgę, przechowują wzniosłość samej natury. Zresztą takie solitery stanowiły częsty temat romantycznego malarstwa. Są one niezwykle symboliczne, nieoczywiste, malarskie same w sobie. Warto pielęgnować stare drzewa w ogrodzie.

Góry i figury

Romantyczne pejzaże to także góry i ich nieskazitelna wielkość. Bohaterowie romantyczni właśnie na górskich szczytach odkrywali sens istnienia, wzniosłość bycia. Możemy naśladować te pejzaże w ogrodach, zwłaszcza naturalistycznych. Wypełnionych kamieniem naturalnym, górską roślinnością i motywami wodnymi w różnej postaci. Idealnym odniesieniem do świata gór jest przecież alpinarium.

Warto kopiować w ogrodach góry jako figury. Jako układy kształtów i kolorów. Jako interesujące formy i struktury. Przenosząc w ten sposób fragment naturalnego krajobrazu do bliskiej przestrzeni.