Ogrodowa bajka po francusku

Francuskie ogrody kojarzą się z symetrią i geometrią. Z doskonałym uporządkowaniem i perfekcją w traktowaniu każdego detalu. Rozpatruje się ich styl w kontraście do swobodnych ogrodów angielskich. Oczywiście we Francji spotkamy różne typy ogrodów, ale te klasyczne i mające wręcz historyczne znaczenie, to przykład architektonicznego piękna i ładu. Rośliny traktuje się w nich jako część starannie przemyślanej kompozycji. Tworzy się z nich przemyślane układy, które mają współgrać z budynkiem i jego otoczeniem.

W klasycznej bajce

Ogrody francuskie mają w sobie urodę bajkową. Nic dziwnego, że tak często wykorzystywane są jako miejsce akcji filmów dla dzieci, w których główną rolę grają wystrojone księżniczki. Ogrody w tym stylu są strojne, wymyślne, biżuteryjne i bogate. Pełne uroczych dodatków, które na zasadzie symetrycznych układów, odkrywa się w przestrzeni.

Urocze fontanny, posągi, ozdobne ławki, na których warto przysiąść, żeby podziwiać to piękno architektury ogrodu. Te elementy stylu francuskiego pojawiają się także w dzisiejszych ogrodach. Należy jednak uważać, żeby nie popaść w kicz i przesadę. Styl francuski we współczesnej przestrzeni wymaga dystansu.

Ogród Villandry

Pałac Villandry otoczony jest rozległym ogrodem – uporządkowanym i ozdobnym. Pełnym niespodzianek jak cudne pergole, elegancko przycięte bukszpany, zaskakujące gatunki roślin. Całość kompozycji przypomina idealnie rozrysowaną na kartce kompozycję kwadratów, oddzielonych równymi liniami ścieżek. Figury wypełnione są roślinami. Każdy kwietnik stanowi odrębną całość, która komponuje się z pozostałymi elementami, tworząc ogród-układankę. Wykorzystano tutaj (jak w ogrodach wiktoriańskich) dekoracyjne walory warzyw, które są ozdobą dziewięciu kwadratów.