Ogród warzywny

Warzywa to podstawa zdrowej diety. Zwłaszcza gdy pochodzą od lokalnych dostawców, do których mamy zaufanie. Jeszcze lepiej, gdy warzywa trafiające na nasz stół mamy z własnej uprawy. Ogródek warzywny to naprawdę doskonały pomysł. Praktyczny, ale też estetyczny. Nasz warzywniaczek może bowiem bardzo ciekawie i ładnie się prezentować w kontekście całej aranżacji ogrodowej.

Nie tylko na skraju ogrodu

Zazwyczaj ogródek warzywny ukrywamy gdzieś na obrzeżach ogrodu. Nie doceniamy jego walorów estetycznych. Tymczasem warzywa na grządkach wyglądają wspaniale. Na przykład czerwona kapusta czy efektowny jarmuż, prezentujący się jak ozdoba do bukietów.

Naprawdę warto wydobyć naturalną urodę warzywniaka. Chociażby poprzez efektowne ogrodzenie. Niski płotek drewniany, pomalowany na biało czy na niebiesko, sprawi, że ogród warzywny nabierze niezwykłego uroku. Wyglądać będzie jak kawałek bajki z naszego dzieciństwa przeniesiony do teraźniejszości.

W stylu rustykalnym i wiktoriańskim

Ogródek warzywny może stać się integralnym elementem ogrodu w stylu rustykalnym. Pięknie podkreśli urodę drewnianego domu, dlatego warto go stworzyć nieco bliżej budynku. Uroczo też zaprezentuje się na tle małego domku ogrodowego, z którym zresztą można go pomysłowo połączyć. Stylizacja rustykalna najpełniej wykorzysta urodę warzyw.

Ale nie tylko  w ten sposób uda nam się odsłonić potencjał estetyczny ogródka warzywnego. Przecież w ogrodach wiktoriańskich warzywa pojawiały się obok pięknych kwiatów i krzewów. Wynikało to często z nieporozumień związanych z niewiedzą na temat roślin sprowadzanych z całego świata, ale paradoksalnie prowadziło do powstawania ciekawych kompozycji.

Wartom więc we współczesnych ogrodach skorzystać z tej warzywnej urody. Łącząc w ten sposób estetykę z byciem eko. Grządki można zaplanować w postaci ścieżek. Do tego mały ogródek ziołowy lub pojedyncze zioła uzupełniające warzywa, krzewy i drzewka owocowe – i nie musimy się martwić o produkty do naszej spiżarni. W dodatku wszystko wygląda nad wyraz naturalnie i ładnie.