Ogród w stylu prowansalskim

Wielu osobom marzy się ogród w stylu prowansalskim. Także dlatego, że pozwala on przybliżyć piękno i ducha krajobrazów Prowansji. Umożliwia przebywanie w tej romantycznej przestrzeni na co dzień. Pejzaże Prowansji inspirowały przecież najwybitniejszych twórców, na czele z Paulem Cézannem, który eksponował ich dynamikę na swoich płótnach wypełnionych po brzegi ekspresją. Obrazy mistrza postimpresjonizmu, wyprawy do Francji czy wielobarwne fotografie lawendowego regionu – mogą nas inspirować na wiele sposobów, stając się też podstawą dla fantazyjnej metamorfozy ogrodowej.

Uroczy ogród w stylu prowansalskim

Czym charakteryzuje się ogród w stylu prowansalskim? Przede wszystkim przywołaniem śródziemnomorskich klimatów. Drewniany taras prowadzący bezpośrednio na ogród, otoczony elementami z kamienia naturalnego. Białe meble, drewniane bądź technorattanowe. Do tego niebieskie motywy, symbolizujące morski błękit (okiennice czy drzwi w tym kolorze). Tak powstanie ogród w prowansalskim stylu, który trzeba wzbogacić lawendowymi dodatkami.

Lawenda w ogrodzie w stylu prowansalskim

Symbolem ogrodu w prowansalskim stylu z całą pewnością jest lawenda. Tej rośliny po prostu nie może zabraknąć w miejscu przywołującym klimat malowniczej Prowansji. Lawenda fantastycznie zaprezentuje się na rozległej rabatce ogrodzonej otoczakami. Małe pole lawendowe to po prostu obowiązkowy element ogrodu w stylu prowansalskim. Ale lawendę warto także zaprezentować w wersji mikro. W białych doniczkach ceramicznych, które umieścimy na stole ogrodowym. Albo w rattanowych koszyczkach postawionych na parapecie. Jej fioletowy kolor ślicznie skomponuje się z białymi meblami i akcesoriami do ogrodu. W dodatku zapach lawendy nas zauroczy!

Alpinarium w ogrodzie w prowansalskim stylu

Żeby przywołać urodę Prowansji, można także stworzyć w ogrodzie naturalistyczne alpinarium. Głazy narzutowe oraz kamienne usypiska, pośród których zasadzimy górskie rośliny, także przywołają alpejskiego ducha. Pośród skał i kamieni efektownie wyglądać będzie chociażby wdzięczny goździk alpejski.

Białe meble ogrodowe w ogrodzie w stylu prowansalskim

W ogrodzie prowansalskim powinny pojawić się białe meble. Taki w typowo prowansalskim stylu. Zrobione z drewna i pomalowane na biało. Ale także białe meble technorattanowe poprzez swoją kolorystykę odsyłać będą do palety barwnej prowansalskiego obrazu.