Ogród francuski czy angielski?

Dwa najważniejsze typy ogrodów i chyba dwa typy osobowości. Można w ten sposób spróbować połączyć estetykę ogrodu z psychologią. Traktujemy wtedy przestrzeń ogrodową jako wyraz nas samych i naszego sposobu bycia oraz myślenia. Ogród wówczas staje się egzemplifikacją tego, co nam w duszy gra.

Dla racjonalistów

Ratio, czyli rozum ze swoją zdolnością porządkowania rzeczy, stał się podstawą do zakładania i organizowania ogrodu w stylu francuskim. Symetria, doskonałe proporcje, panowanie nad przyrodą, kształtowanie natury według planu i założeń – to cechy charakteryzujące te wytworne przestrzenie, o pałacowym charakterze.

Taki wzór ogrodu z pewnością przekona osoby, które lubią porządkować świat wokół siebie i nadawać mu pożądaną formę. Spodoba się wszystkim tym, którzy cenią sobie piękno symetrii, doskonałość układów roślinnych i architektonicznych.

Styl francuski z powodzeniem powtarzają miłośnicy ogrodów w XXI wieku, stawiając na dystyngowane rzeźby ogrodowe, wytworne meble i egzotyczne kwiaty oraz drzewa. Docenią go wszyscy, których pociąga staranność pod każdym względem, w każdym zakątku świata, a więc także w ogrodzie. Perfekcjoniści, którzy lubią, kiedy każda cząstka ich rzeczywistości jest idealna.

Dla romantyków

Natomiast styl angielski to żywioł natury, jej dzikie piękno, także wolność i niezależność. Romantyzm w pełni. Nie tylko ten historyczny, ale uniwersalny, pojmowany jako sposób myślenia, odczuwania i bycia.

Ogród angielski ma charakter naturalistyczny. Trzeba o niego dbać, ale w zupełnie inny sposób niż o ogród francuski. Dając przestrzeń do tworzenia dla samej natury. Tajemniczość i naturalność. Oto elementarne cechy ogrodu angielskiego. Wyzwolenie natury, także w człowieku, który nie musi stale się kontrolować, ale pozwala sobie na eksplozję uczuć.

W ogrodach chodzi o coś więcej

Przecież w ogrodach chodzi o coś więcej niż tylko zapewnianie dekoracji dla domu. One mają sprzyjać naszemu wnętrzu, pozwalając na autentyczną swobodę bycia. Powinny po prostu jak najpełniej sprzyjać naszemu istnieniu. Tu i teraz.