Ogród angielski w październiku

Październikowy ogród w szczególny sposób prezentuje piękno tego, co przemija, przepada, znika. Co jest czasowe i poetyckie. Starodawne i zaklęte. W pełni zaczarowane i sprzyjające oczarowaniu. Magia przestrzeni w retro stylu – to właśnie w drugiej połowie października czujemy ją bardzo wyraźnie. Warto więc udać się do jesiennego ogrodu, żeby nacieszyć się tą niezwykłością, która w szczególny sposób przejawia się w ogrodach w duchu angielskim.

Tajemnica jesieni i przestrzeni

Ogrody w stylu angielskim pięknie otwierają się na tajemniczość przeszłości. Dlatego wszystko to, co autentyczne i wiekowe, staje się w takich miejscach przedmiotem troski. Oczywiście w nowoczesnych ogrodach, które powstały od podstaw w sąsiedztwie nowych domów, nie znajdziemy pamiątek przeszłości. Możemy jednak je w pomysłowy sposób naśladować. Tworząc przestrzeń nietuzinkową, sekretną i fantazyjną.

Kamień naturalny

Materiałem, który idealnie nadaje się do tworzenia celowo postarzonych konstrukcji i kompozycji ogrodowych, jest na pewno kamień naturalny. Murki kamienne, wodospady, strumienie, obrzeża rabatek, a nawet ławki czy ścieżki – wszystkie te elementy zaprezentują się tak, jakby w danym miejscu stały od zawsze. Jakby były świadkami przeszłości. Kamień naturalny na pewno pomoże nam wystylizować przestrzeń w kierunku angielskiego ogrodu.

Tajemnicze zakątki ogrodowe

Styl angielski nie jest jednolity i w jego ramach można wyróżnić kilka konkretnych okresów historycznych i estetycznych. Na przykład styl wiktoriański, który łączył w sobie umiłowanie do egzotyki i tajemniczości. W ogrodach tego typu często pojawiały się tajemnicze zakątki do kontemplacji. Ukryte wśród drzew, altanki czy ławki. Ten sposób organizowania przestrzeni naprawdę warto wprowadzić we współczesności.