Naturalnie natura

W naturze jest coś uwznioślającego, chociaż tworzy się bez udziału racjonalności. To przecież substancja rozciągła, res extensa, do której Kartezjusz włączał także cielesność. Z czasem doszliśmy do przekonania, że ludzkie ciało nie jest prostą rzeczą, że wiąże się z odczuwaniem. Czy aby na pewno natura to tylko świat fizyczny, w którym nie ma ani odrobiny wolności i miłości? Przyroda ciągle nas zaskakuje i czaruje. Kryje w sobie tajemnicę. Jest nieprzewidywalna.

Ogród naturalistyczny

Najpełniej tę zaklętą moc natury widać w jej żywiołowej twórczości, dzikiej i nieokiełznanej. Gdybyśmy mogli porównać tę kreacyjność do sztuki tworzonej przez człowieka, to naturalne dzieła byłyby chyba ekspresjonistycznymi obrazami. Trochę  w duchu van Gogha? A może nawet fowizm? Przecież natura potrafi oszaleć i tworzyć z szaloną pasją. No i oczywiście dzieła romantyczne, utrzymane w różnej tonacji.

W naszych ogrodach takie formy natury możemy powtarzać w ogrodach naturalistycznych, w których jest miejsce na zaskoczenie, sekret i niespodziankę. W przestrzeniach, które pozwalają wypowiedzieć się samej przyrodzie. Gdzie dominuje swoboda i natchniona kreacyjność samej natury. Chociażby w ogrodowym zakątku. Chociaż na skraju trawnika i ogrodu leśnego.

Ogród leśny

Czy to ogród czy las? Kto go stworzył? Ogrodnik czy natura? Ogród leśny, nawiązujący do ogrodu angielskiego, to propozycja dla osób, które lubią być blisko autentycznej natury. Wręcz w samym jej sercu. Taki ogród wymaga czasu. Chyba że od razu rosną w nim kilkunastoletnie drzewa, które stanowią jego istotę. W tym przypadku wystarczy nieco pomóc naturze, a dalej tworzy ona niemal sama. Można wprowadzać nowe gatunki drzew czy krzewów. Podcinanie czy usuwanie starych gałęzi, to praca ogrodnika. Resztę wykona sama natura, a my skorzystamy z jej dzieł. Nie tylko z tych, na które będziemy patrzeć. Ale także z tych, które powąchamy i których posłuchamy. Przecież w starych drzewach szybko rozgoszczą się rozmaite ptaki, których śpiew obudzi nas z samego rana, w wyjątkowo przyjemny sposób.