Na wrzosowo

Czas wrzosów to czas zamarzenia i wyobrażenia sobie, że znajdujemy się na tajemniczym wrzosowisku, które odmienia się od rana do zmroku. Wrzosy inspirują nas na różne sposoby, dekorując ogrody, wnętrza i strefę pomiędzy nimi – upiększają tarasy, parapety, werandy, stoły domowe czy ogrodowe. Mogą występować w skupiskach i pojedynczo. W miniaturowej wersji nadają się do dekoracji niemalże każdego zakamarka domu czy zakątka ogrodu. W nostalgicznym stylu wypowiadają jesień i podkreślają jej subtelny urok.

Kolor wrzosowy

Paleta barw natury inspiruje nas w nieskończoność. Podobnie dzieje się w przypadku wrzosów, od których pożyczamy ten niezwykły kolor. Odrobinę różowy, odrobinę fioletowy, po prostu – wrzosowy. Jesienne stylizacje wnętrzarskie czy ogrodowe warto prowadzić w tym kierunku. Zresztą kolor ten jest tak piękny, że może zostać z nami na dłużej. Na ścianach, meblach (także tapicerowanych), dodatkach. Nie mówiąc już o kreacjach modowych, które często wykorzystują wrzosowy kolor.

W przestrzeni ogrodu zaś pojawia się on bezpośrednio, ale też możemy na wrzosowo pomalować drewniane meble ogrodowe czy okiennice. Uzyskamy nad wyraz artystyczny efekt, nieco w stylu rustykalnym.

Wrzos zwyczajny, ale niezwyczajny

Jeśli poszukujemy uniwersalnej ozdoby tarasowej i nie tylko, to warto zdecydować się na wrzos zwyczajny, czyli Calluna Vulgaris. To roślina doskonała do wszelkich pojemników. Możemy więc stworzyć wrzosową dekorację wszędzie tam, gdzie chcemy wykorzystać każdy skrawek wolnej przestrzeni. Zarówno w płaszczyźnie wertykalnej i horyzontalnej. Koszyczki czy doniczki z wrzosami można powiesić lub ustawić na podwyższeniu. Ale wrzos zwyczajny stworzy też fantastyczną dekorację na rabatkach albo ułoży się w dywanowe wrzosowisko. Ogródek wrzosowy zaprezentuje się zjawiskowo.

Jak dbać o wrzosy?

Wrzos zwyczajny przyjmie się na stanowisku słonecznym, ale też w półcienistym. W kwaśnym podłożu. Potrzebuje przycinania i nawożenia wiosną. Latem należy zadbać o umiarkowane podlewanie. Zimą natomiast nie wolno doprowadzić do wyschnięcia korzeni. Wrzos zwyczajny rozmnaża się latem z sadzonek albo przez odkłady. Wiosną rozmnaża się z nasion wysiewanych do gruntu.

Categories : Blog