Metalowe kompozycje ogrodowe

Metal w ogrodzie? To jakby sprzeczne z samą ideą naturalności. W ogrodzie ma znajdować się wszystko to, co pochodzi od przyrody. Elementy metalowe natomiast przynależą do świata przemysłu i kultury. Czy jednak oznacza to, że nie możemy ich wprowadzić także do naszych ogrodów, które nie są przecież czystą naturalnością, ale też naszą kreacją? Metal jako symbol świata industrialnego pojawia się coraz częściej w stylizacjach wnętrzarskich, w modnych loftach i nie tylko. Także w ogrodach warto spróbować wydobyć jego urok.

W stylu klasycznym

Metalowe elementy pojawiały się w ogrodach o klasycznej czy też romantycznej prezentacji. Secesja przecież kochała poręcze, kraty, ogrodzenia i metalowe meble, skomponowane z zawijasów. Przypominające wijące się rośliny. W ten sposób łączono kulturę z naturą – poprzez przywołanie tej drugiej, jakby cytat. Takie domowo-ogrodowe dodatki szlachetnie zaprezentują się więc w klasycznym ogrodzie. Obecnie furorę robią metalowe ogrodzenia, bramy czy poręcze do schodów, wykonane przez rzemieślników-artystów. Rzeczy jedyne w swoim rodzaju.

W stylu francuskim

Do tego – metalowe krzesła i niewielki stolik. Idealny zestaw do każdego zakątka ogrodowego. Podkreślający jego urodę. Zupełnie w paryskim stylu. Meble ogrodowe nawiązujące do wystroju francuskiej kawiarni i jej ogródka czy tarasu, na którym goście przebywają do nocy. Meble jakby wyjęte z obrazów van Gogha przedstawiającego na swoich płótnach francuskie klimaty.

W stylu postindustrialnym

Metalowe aranżacje sprawdzą się także w nad wyraz nowoczesnej przestrzeni. Gdzie staną się jakby cytatem ze świata industrialnego. Przecież postmodernistyczne kompozycje opierają się właśnie na takiej złożoności i przywoływaniu obcych elementów. Dlatego w awangardowym ogrodzie obok roślin jest metal. Na przykład w postaci interesujących rzeźb wiatrowych czy innych instalacji o artystycznym charakterze.