Metalowa sztuka ogrodu

Gdzie są granice dzisiejszej sztuki? Tego nie wie chyba nikt. Przekroczono je wiele razy na wiele sposobów. Wydaje się, że współczesna sztuka jest bezgraniczna. Czy wszechogarniająca i kosmiczna, jak w postulatach romantycznych? Sztuka współczesna nie kieruje się tak bardzo w stronę metafizyki, choć wciąż wokół niej krąży. Bardziej interesuje ją kulturowa strona naszego bycia w świecie. Wnika do wszelkich jego zakamarków. Także do ogrodów.

Sensowny metal

W ogrodach coraz częściej pojawiają się rzeźby metalowe – a właściwie to dziwne konstrukcje czy instalacje odwołujące się do awangardowych idei, do rzeczy samej w sobie eksponowanej w przestrzeni, do czystej formy. Obok rzeźb przedstawiających mamy więc zupełnie nieczytelne układy różnych figur zawieszonych czy zmontowanych w jedną całość. Mają one charakter wybitnie interpretacyjny. To my sami musimy nadać im sens, opowiadając o nich i doświadczając dziwności.

Ekologiczny metal

W ten sposób nasze ogrody przemieniają się w galerie sztuki współczesnej pod gołym niebem. Coś fantastycznego. Często metalowe konstrukcje stanowią efekt wykorzystania zużytych części. Stają się przykładem recycling art. Niekiedy mają one charakter rzeźb wiatrowych, które oprócz walorów wizualnych dostarczają też atrakcji dźwiękowych. Rzeczy tego typu stają się coraz bardziej popularne i produkuje się je na zasadzie artykułów ogrodniczych. Odrywają się wówczas od autentycznej sztuki.

Symboliczny metal

Metalowe konstrukcje często mają charakter postindustrialny. Symbolizują świat, który już przeminął w kierunku przestrzeni totalnie informatycznych i multimedialnych. Metal staje się więc coraz bardziej nostalgicznym materiałem, jak dawniej drewno czy kamień. Tworzy w ogrodzie efekt kontrastu pomiędzy naturą a kulturą, a zarazem odsyła do przeszłości.