Melisowe uspokojenie

Stresujący dzień należy zakończyć na przekór wszystkiemu w dobrej formie. Dlatego filiżanka herbaty z melisy to świetny sposób na to, żeby wieczór przyniósł nam odrobinę uspokojenia i ukojenia. Melisa pomoże wyciszyć się i smacznie zasnąć. Dobrze jest ją mieć w ogródku ziołowym. Nie tylko działa pozytywnie na nasze samopoczucie, ale też ładnie pachnie i całkiem dobrze wygląda. Zwłaszcza gdy kwitnie, czyli już wkrótce, bo od lipca do września.

Nie tylko na uspokojenie

Melisa lekarska, czyli melissa officinalis, najbardziej znana jest ze swoich właściwości uspokajających. Wykorzystuje się ją pomocniczo przy leczeniu nerwic. Ale nie tylko pomaga zwalczyć stres. Także – mdłości oraz migreny. Działa też dobrze na trawienie. Wykorzystuje się ją także do robienia środków do pielęgnacji włosów. Rozgniecione liście melisy pachną cytrynowo i odświeżająco.

Melisowa herbatka i melisowa kąpiel

Herbatki z melisy pomogą nam się odprężyć i uspokoić. Można też przygotować sobie melisową kąpiel. Pachnącą i relaksującą. Ogarniającą zmysły i cielesność. Wystarczy kilka łyżek olejku eterycznego. Melisowy olejek posłuży do przyjemnego masażu skroni. Odświeżymy nim również pomieszczenie, wprowadzając lekko cytrynowy zapach.

Jak uprawiać melisę?

Melisa dobrze rośnie w półcieniu, dlatego w ogrodzie można uprawiać ją obok ogrodzeń osłaniających od słońca. Pamiętać należy, że melisa lubi przy tym ciepło, a nie toleruje kwaśnej gleby. Liście zbiera się w okolicy kwietnia. Można wykorzystać je także w kuchni, jako dodatek do zup czy mięsa. Świeże listki melisy rewelacyjnie ozdobią chłodny napój czy letni deser owocowy.

Melisowy zakątek uroczo zaprezentuje się niemal w każdym ogrodzie, a szczególnie pasuje do tego w naturalistycznym stylu. Do miejsca, z którego korzysta się na wiele sposobów. Gdzie nie tylko się przebywa, ale w którym uprawia się własne zioła, owoce i warzywa.

 

Categories : Blog