Land art w ogrodzie

Sztuka ogrodu i ogród w sztuce. Pozostajemy w kręgu fascynujących inspiracji, które dotyczą nie tylko wybitnych twórców, ale także wszystkich właścicieli (i kreatorów!) ogrodów. Tych, którzy przestrzeń traktują niczym obszar wypowiadania istotnych treści i kreowania niezwykłych form. Ogród może stać się wszystkim tym, czym tylko chcemy. Abstrakcyjnym dziełem sztuki, w którym kształt i kolor nabierają specyficznego znaczenia. Lub dziełem opowiadającym na nowo przeszłość i nadającym jej szczególne znaczenie. Ogród to także doskonałe miejsce do uprawiania land art, czyli niesamowitej sztuki ziemi.

Czym jest land art?

Na czym polega twórczość spod znaku land art? Na połączeniu refleksji, wyobraźni i natury w jej najczystszej postaci. Sztuka tego typu nie zmienia elementów naturalnych radykalnie. Nie wykorzystuje ich także jako zwykłych materiałów. Nie umieszcza elementów w obcych strukturach. Wręcz przeciwnie – bazuje na tym, co powstaje samo z siebie i co samo się starzeje. Jak drewno, którego nie obrabia się raczej, ale tylko układa, a stworzone układy z czasem nabierają jeszcze głębszego sensu. Sztuka land art mówi jakby sama. Można tworzyć ją z kamieni znalezionych nad brzegiem strumienia czy z gałęzi, które znajdziemy w lesie.

Sztuka jak kamień i woda

Land art to sztuka naturalności i prostoty. To sztuka wody i kamienia. Kawałka drewna i wikliny. To artystyczne nawiązanie do ekologii, doceniające potencjał tkwiący w naturze. Ale land art to również uruchomienie najgłębszych pokładów wyobraźni , a tym samym odwołanie się do najlepszych tradycji z obszaru sztuki dwudziestowiecznej. Widać w niej echo abstrakcjonizmu czy sztuki konceptualnej.

Twórczość w duchu land art można uprawiać po prostu w ogrodzie. Nawet razem z dziećmi, które w ten sposób poznają tajniki kompozycji. Przekażemy najmłodszym wiedzę o sztuce i naturze. Spędzimy z nimi po prostu więcej czasu, bawiąc się tworzeniem wymyślnych dzieł z muszelek, kamyczków, patyków.