Kreacyjne ogrody

Ogrody od zawsze stanowiły przykład ludzkiej kreatywności. Począwszy od mitycznych ogrodów Semiramidy, poprzez cudne kompozycje z Zamku Książ i skończywszy na awangardowych kompozycjach przypominających przestrzenie z przyszłości. Twórczość to podstawa także w ogrodach. Bez względu na wielkość i rozmach. Niezależnie od tego, czy tworzymy wielki ogród, czy mały ogródeczek przydomowy – wszędzie tam mamy pole do popisu i świetne miejsce do realizowania artystycznych wizji.

Sztuka ogrodowa

Czasami przejawy sztuki w ogrodzie kojarzą nam się z nieumiejętnie wprowadzanymi figurkami, które tchną kiczem. Warto jednak nauczyć się odróżniać figurki od rzeźb. Te pierwsze są produktami, a nie wyrazem kreatywności. Autentyczne rzeźby nie muszą być wcale doskonałe. Ważne, że są oryginalne, jedyne w swoim rodzaju, zrobione z myślą o tej danej przestrzeni.

Taką sztukę warto przywoływać w ogrodach. Jeśli tylko czujemy się na siłach, można spróbować własnych sił w tym obszarze. Pracownia pod gołym niebem albo w altance – to najlepsze miejsce na świecie do tego, żeby działać artystycznie.

Oryginalne pomysły

Nasze ogrodowe realizacje wcale nie muszą być sztuką. Zresztą w dzisiejszych czasach trudno niekiedy odróżnić dzieło od powielenia. Ważne, żeby ich tworzenie sprawiało nam radość i dawało satysfakcję. Nawet gdy sprowadza się to do komponowania rabatki opartej na kształcie serca albo do własnoręcznego malowania kwiatowych wzorów na drewnianej ławie.

Twórczość może oznaczać także kreowanie tematycznych zakątków ogrodowych. Na przykład stylowa kawiarenka paryska pod różaną pergolą. Albo ogrodowy domek dla dzieci nawiązujący do fantazji pana Kleksa, który tworzyć można razem z dziećmi, przy okazji zachęcając najmłodszych do lektury. To na pewno będzie dla nich świetna zabawa. W dodatku połączona z nauką.