Kolorowy świat

Olśniewające kolory jesieni to w dużej mierze nasycone kolory postimpresjonistów. Paleta natury i paleta mistrzów postimpresjonizmu. Nie tylko obrazy Paula Gauguina, na których widać dojrzałe jabłka (jakby zerwane przed chwilą w sadzie), ale nawet egzotyczne pejzaże polinezyjskie wyrażają barwy jesiennego ogrodu. Mocny pomarańcz zestawiony z kolorem żółtym – to przecież kompozycja do podziwiania. Jako dzieło sztuki, ale też jako autentyczna przestrzeń. Również taka, do której mamy możliwość wejścia w każdej chwili, prosto z salonu, na cudowny taras, wciąż jeszcze pełen słońca.

Jak najwięcej koloru żółtego i pomarańczowego

Na jesienne presje i depresje, na pochmurne nastroje, na szarość istnienia, na spadek dobrego nastroju – najlepsze są barwy. Jesienny ogród wciąż jeszcze sam je proponuje. Żółte lub pomarańczowe aksamitki, na rabatkach, w pojemnikach. Dynie, różnej wielkości i różnego kształtu, ustawione na tarasie czy na werandzie. Albo położone po prostu na trawie, jako część fantazyjnej aranżacji. Najlepiej pasują do ogrodu utrzymanego w stylu rustykalnym. W zestawieniu z meblami czy rzeźbami drewnianymi. Dyniowe dekoracje i meble z drewna pomalowane na żółto – taka aranżacja z pewnością radośnie współgrać będzie ze złotym kolorem liści jesiennych.

Na pograniczu sztuki i natury

Jesienny ogród to miejsce usytuowane na pograniczu sztuki i natury. Kreacje pojawiają się w nim same jak małe cuda: żółte gruszki w sadzie, czerwone liście, ciemnoróżowe wrzosy. Ogród na jesień warto przeistoczyć także w dzieło czystej wyobraźni, która tworzy bez granic. Dotyka tego, co zdawałoby się, jest niedotykalne. Jak melancholia, jak delikatność, jak miłość.

W jesiennym ogrodzie naprawdę można się zakochać. Maksymalnie i do głębi. To przestrzeń twórczości. Nie tylko wiosną warto tworzyć ogrodowe dzieła. Także jesienią ogród stanie się obszarem naszej ekspresji, kiedy skupimy się na przykład na robieniu klimatycznych zakątków dekoracyjnych. Idealnie nadaje się do tego taras czy weranda albo miejsce przy ognisku. Można wykorzystać wszelkie dary natury, jak: dynie, wrzosy, owoce z sadu, nawet jarmuż czy zasuszone kwiaty. Idealną ramą dla jesiennych obrazów będzie kamień naturalny.

Categories : Blog