Jak ozdobić ogród na Boże Narodzenie

Święta coraz bliżej. Przypominają nam o tym śnieżno-mikołajkowe dekoracje witryn sklepowych oraz lista zakupów, która czeka na realizację. Nastrój Bożego Narodzenia wprowadzają także liczne ozdoby świąteczne, umieszczane na stołach, na komodach, w oknach. Szczególnie dekoracje okienne stają się coraz bogatsze. To nawiązanie do tradycji i do folkloru. Do robienia świątecznych wycinanek i malowania orzechów na złoto. Ten świąteczny blask i błysk warto wprowadzić także do naszych ogrodów. Jeśli nie wiemy, jak ozdobić ogród na Boże Narodzenie, to zróbmy to właśnie światłem, świecidełkiem i błyszczeniem. Do dzieła!

Iluminacje-kombinacje-dekoracje

Podstawą świątecznej przemiany ogrodowej niech będą efektowne światełka. Także takie, które połączą przestrzeń ogrodu z budynkiem. Stworzą zaczarowaną krainę, której nie sposób będzie nie zauważyć, przechodząc koło posesji. Świecidełkowe dekoracje zresztą wyróżnią nie tylko duży dom z wielkim ogrodem, ale nawet mały balkon w bloku. Na niewielkiej powierzchni też warto zaszaleć, tworząc za pomocą światełek oryginalne kombinacje-dekoracje.

Bardzo klasyczne i stonowane. Lub zwariowane i wdzięczne. Nawiązujące do ducha świąt i do jego symboliki. Lub luźno związane z tym tematem, abstrakcyjne i nieokiełznane. Dostępne obecnie światełka występują w najróżniejszych wymiarach i kolorach. Wybierzemy spośród nich te, które stworzą niezwykłą krainę świąteczną tuż za progiem naszego domu. Warto zwrócić uwagę również na ich jakość, żeby bożonarodzeniowa iluminacja-kombinacja-dekoracja nie zepsuła się nam podczas świąt – żeby cieszyła bez względu na pogodę, na mrozie czy na deszczu.

Jak ozdobić ogród na Boże Narodzenie – bajkowe figury

Czas świąt Bożego Narodzenia to trochę świat takiej bajki, w której każdy z nas chciałby się znaleźć na dłużej. Jeszcze lepiej – zamieszkać w niej na zawsze. Ogród może wyglądać jak kawałek takiego nierzeczywistego świata, gdy umieścimy w nim świąteczne i zimowe figury podświetlane z bałwankami i reniferami na czele. Nawet gdy nie będzie śniegu, zapanuje magiczny nastrój.

Smakołyki dla Mikołaja

Święta to czas dostawania prezentów. To także okres mikołajkowy, do czego nawiązuje poczęstunek dla Mikołaja, pozostawiany wraz z listem na oknie. Ten zwyczaj staje się popularny również u nas. Osoba Mikołaja pojawia się w najróżniejszej formie. Na oknie w postaci naklejek, ale też na budynku czy w samym ogrodzie. Figurki-Mikołaje lub szmaciane postaci Mikołajów na werandach. Ogrodowe miniatury, które mogą wywoływać mieszane uczucia, ale czy czas świąteczny nie zachęca do zabawy?