Górski świat w ogrodzie

Malownicze i oryginalne alpinarium wymaga nieco pracy, ale efekty mogą być naprawdę wspaniałe. Oto udaje nam się przenieść do prywatnej przestrzeni fragment górskiego świata, z jego oryginalnością, swobodą i naturalnością. Jeśli brakuje nam miejsca, to chociażby niewielki skalniak odsyła nas do piękna górskiej przyrody. Porusza wyobraźnię i inspiruje.

Ogród skalny

Działając z rozmachem, trochę na wzór nieskrepowanej w swoich poczynaniach natury, możemy stworzyć ogród skalny – zbudowany z marzeń i kamienia naturalnego. Jego forma będzie raczej naśladowaniem natury niż tworzeniem regularnych figur. Efektem, który chce się osiągnąć w takim miejscu, jest przypadkowość, ponadczasowość, dowolność. Mamy wrażenie, że ogrodowe kompozycje skalne czy kamienne trwają tu od zawsze i pozostaną w nieskończoność – że są nieporuszone jak sama natura.

Motywy wodne

Górski charakter ogrodu podkreślą także naturalistyczne motywy wodne, jak: wodospady, strużki, strumyki czy źródełka. Pięknie połączone z naturalnym kamieniem i po części dziko rosnącymi roślinami spotykanymi w dolinach, na połoninach i na szczytach.

Rzeźby drewniane

Kamień naturalny zawsze wspaniale wygląda w towarzystwie surowego drewna. Stąd rzeźby drewniane warto umieścić w sąsiedztwie alpinarium czy nawet skromnego skalniaka. Fantastycznie, gdy stają się one jego oryginalnym komponentem. Gdy współtworzą charakter całości. Zaś odpoczynek w takiej przestrzeni zapewnią ogrodowe meble drewniane lub technorattanowe, wtapiające się w całość malowniczej kompozycji.

Górski klimat

Naśladując urodę górskiego świata, uda nam się także odtworzyć specyficzny klimat panujący w górach. Wprowadzą go odpowiednio dobrane gatunki roślin, które spotykamy podczas wycieczek i wypraw górskich (jak kosodrzewina, świerki, jałowce). W skalniaku ładnie wyglądać będzie przypominający kapustkę rojnik murowy, który znosi naprawdę trudne warunki. Bardzo naturalnie i zarazem wdzięcznie pośród kamieni zaprezentuje się też rozchodnik, który ma grube liście ułożone w rozetki. Naturalna ozdoba niskich partii ogrodu.