Efekt Mozarta w ogrodzie

Wpływ muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem barokowej, na umysł i kondycję psychiczną człowieka określa się mianem efektu Mozarta. Odwołując się do dzieł tego kompozytora, które według niektórych badaczy wpływają pozytywnie na pracę mózgu i rozwijają inteligencję. Zdania w tej kwestii są podzielone. Uważa się, że muzyka klasyczna (i muzyka w ogóle) podnosi inteligencję o kilka punktów i tylko na krótko. Jednak nie ulega wątpliwości, że działa cuda, jeśli chodzi o wyciszenie, odprężenie, skupienie.

Dzieci i muzyka

Dlatego tak ważną rolę odgrywa muzyka w życiu dzieci. Także tych, które od trzeciego miesiąca życia płodowego, w brzuszkach mam, zaczynają odbierać bodźce dźwiękowe. Kobiety w ciąży słuchają więc coraz częściej muzyki klasycznej, głównie Mozarta. Potem barokową muzykę rodzice puszczają noworodkom i niemowlętom. Tym razem można przekonać się na własnej skórze – to działa!

Nie wiadomo do końca, czy barokowe koncerty rozwijają intelekt, ale na pewno uspokajają. Sprawiają, że maluchy zasypiają spokojnie. Cudowne działanie! Stąd też utwory Mozarta często opracowuje się w formie kołysanek. Może sam wirtuoz byłby oburzony, ale dzieci i rodzice są z tego powodu szczęśliwi.

Dzieci w muzycznym ogrodzie

Muzyka wykorzystywana jest także jako forma terapii. Muzykoterapia pomaga uporać się z wieloma problemami ze zdrowiem psychicznym. Skoro dźwięki są tak ważne w życiu każdego człowieka i mają też ogromny wpływ na kondycję psychiczną dzieci, to zajmijmy się nimi na poważnie. Może nie do końca na poważnie – na wesoło, robiąc z zabawy rodzaj profilaktycznych ćwiczeń. Ogród to doskonałe miejsce, żeby takie proste rzeczy zrealizować.

Wszędzie jest za dużo dźwięków. Płyną z różnych urządzeń. Z komputerów, telefonów, telewizorów. Zabierzmy więc dzieci do ogrodu, gdzie panuje cisza. Choć nie do końca, bo przerywana przyjemnymi i delikatnymi dźwiękami. Połóżmy się na wygodnych leżankach, zamknijmy oczy i wsłuchajmy się w śpiew ptaków, szum drzew i traw. Jeśli tylko nasz ogród jest położony z daleka od krzykliwego świata, delektujmy się w nim wspólnie dobrymi dźwiękami.