Doskonałość sama w sobie

Dlaczego w życiu nie mieć wszystkiego? Czy naprawdę jest to niemożliwe? A może wystarczy tylko drobna zmiana myślenia, bo przecież od myśli wszystko się zaczyna. Od takiej, która łączy się z odczuwaniem, czyli z emocjami tkwiącymi w nas głęboko. Pomyślmy więc odrobinę inaczej. Uwolnijmy przeżycia i zorganizujmy swój świat na nowo.

Myśli na skraju ogrodu

Takim odczuciem, które właśnie bardziej jest odczuciem niż uczuciem, bo nie ma wyrazistego kształtu i trudno je nazwać – jest brak. Wyglądając przez okno naszego salonu, nagle dociera do nas, że czegoś nam brakuje w naszej najbliższej przestrzeni. A może także w nas samych?

Otwarcie się na świat, czyli estetyka ogrodu

Często chcemy otworzyć się na świat, ale nie wiemy, jak to zrobić. Albo – zwyczajnie się tego boimy. Tymczasem gwałtownie potrzebujemy przemiany. Co za paradoks. Może warto zacząć wielkie przemiany na skalę całej biografii od tych drobniejszych – na miarę naszej najbliższej przestrzeni? To chyba dobry pomysł. Takie ćwiczenia do radykalnych zmian w życiu.

Ogród świetnie się nadaje do tego, żeby popróbować w nim różnych rzeczy. Odczuć, stylów, smaków, zestawień, kolorów i kształtów. Wcale nie musi być doskonały w obiektywnym sensie, ale ważne, żeby dla nas był doskonałym miejscem do próbowania życia na nowo.

Estetyka ogrodu to piękno, które tkwi w realnej przestrzeni, ale także w nas samych. Wartości estetyczne przecież nie są oderwane od osoby, która obcuje z daną rzeczą czy miejscem. Estetyka ogrodu opiera się na kreatywności i impresjach, które nam towarzyszą, gdy przebywamy w danej przestrzeni.

Odnajdywanie doskonałości, nie tylko w ogrodzie

Przypomnieć się może zabawa, popularna w niektórych częściach Polski na Wielkanoc. Czyli szukanie prezentów od tajemniczego wielkanocnego króliczka. Kiedy to dzieci odkrywają podarunki schowane w różnych zakątkach ogrodu. Fantastyczna sprawa, prawda? Niezwykłe uczucie, takie pierwsze.

Powtórzmy takie doskonałe emocje z dzieciństwa w naszych ogrodach. Odkryjmy w nich doskonałość, także swoją własną – elementarny sposób bycia w świecie.