Czym pomalować meble rattanowe

Zastanawiasz się, jak odnowić stare kąty, sprzęty i przedmioty? Czym pomalować meble rattanowe i w jaki sposób nadać im nowy blask? A może myślisz o tym, żeby się ich pozbyć? Nie, lepiej zdecydować się na to pierwsze rozwiązanie! Stare krzesła rattanowe, fotele, stoliki, huśtawki – mają często dużą wartość estetyczną. Ale też sentymentalną. Wiele osób przywiązuje się do otaczających ich rzeczy i wcale nie chce z nich rezygnować czy wymieniać na inne. Oryginalne meble rattanowe to niekiedy rezultaty naszych wypraw na strychy czy na targi staroci, gdzie odkrywamy autentyczne cudeńka. Piękne, szlachetne, niepowtarzalne, ale zniszczone i brudne. Jeśli je wyczyścimy i pomalujemy, mogą stać się prawdziwą ozdobą wnętrz i przydomowych stref wypoczynku jak tarasy czy werandy.

Czym pomalować meble rattanowe i jak je wyczyścić

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, czym pomalować meble rattanowe, zastanów się, jak je wyczyścić z wieloletnich zabrudzeń. Trzeba działać skutecznie, ale też ostrożnie. Przedmioty z rattanu są delikatne i łatwo uszkodzić ich strukturę. Do usuwania brudu i kurzu z całą pewnością trzeba wykorzystać mydło alkaliczne. Nieodzowna okaże się też porządna szczotka oraz drobnoziarnisty papier ścierny. Tego ostatniego użyjemy w przypadku wyjątkowo opornych na czyszczenie plam. Papierem usuniemy na przykład stare przebarwienia czy ślady po długopisie.

Naprawdę warto poświęcić kilka chwila na skrupulatne przygotowanie mebli rattanowych do malowania. Starannie wyczyszczone powierzchnie zdecydowanie łatwiej i szybciej pomalujemy, a efekty zachowają się na znacznie dłużej. Unikniemy przede wszystkim koszmarnych zacieków, które często pojawiają się podczas malowania, gdy powierzchnia nie została dobrze przygotowana.

Czym pomalować meble rattanowe, czyli dobre farby

Kiedy wartościowe dla nas (bo warte starania i pracy) meble rattanowe zostały już wyczyszczone z wieloletnich zabrudzeń, trzeba odpowiedzieć na pytanie – czym pomalować meble rattanowe. W tym przypadku wato użyć dobrej farby akrylowej, która nadaje się do malowania drewna. Także w wersji w spreju, która okaże się bardzo wygodna. Jak się zabrać do roboty? Meble najlepiej malować od góry. Czynność dobrze jest powtórzyć kilka razy w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu. Jeśli chcemy dodatkowo upiększyć meble rattanowe i zabezpieczyć je przed warunkami atmosferycznymi, to użyjmy też lakieru.