Być sobą w ogrodzie

Myśląc o ogrodzie, trzeba pomyśleć o przestrzeni, ale też o osobach, które mają w niej żyć. Przecież ogród to nie tylko piękna kompozycja do podziwiania, ale miejsce do życia. Tak przynajmniej powinno być. Chyba że cenimy czysty estetyzm i chcemy, żeby nasz ogród był tylko dziełem sztuki do podziwiania. Jeśli zaś pragniemy w nim czuć się sobą, a bardziej od rzeczy interesują nas sposoby, w jaki zmieniają one nasze samopoczucie, to stwórzmy w ogrodzie zupełnie prywatne zakątki. Tylko dla siebie.

Zejście z głównej ścieżki, dalej od domu

Oczywiście główny taras to ozdoba budynku, ale też zaproszenie niewerbalne – z jednej strony do czarującego ogrodu, z drugiej – do miłego wnętrza. Trzeba o niego dbać, bo przyniesie nam zapewne wiele radości wynikającej z przebywania razem z rodziną i przyjaciółmi. Ale kiedy nie mamy ochoty na integrację i desperacko potrzebujemy pobyć sami ze sobą, to wtedy najlepiej jest zejść z głównej ścieżki i uciec do swojej samotni. Takiej oddalonej nieco od domu. Ukrytej w leśnym zakątku ogrodu. Za bujnymi krzewami. Pod drzewami, które królują w okolicy.

Altanki i małe domki ogrodowe

Bardzo romantycznie w takim naturalistycznym ogrodzie zaprezentuje się altanka ogrodowa. Doskonałe miejsce do tego, żeby zaaranżować tam miejsce tylko dla siebie, zupełnie w swoim stylu. Domek ogrodowy (na przykład inspirowany fińską architekturą) okaże się samotnią całoroczną, bo nawet w trakcie mroźnej zimy skorzystamy z niego bez problemu. Poczujemy się tam trochę jak w Narnii, kiedy dookoła zapanuje zima i śnieg zasypie wszystkie zakamarki świata.

Czas zaszaleć

A może czasem nie warto chować się w samotni? Ale pokazać całemu światu, jak cudownie jest  być sobą. Robiąc dokładnie to, na co mamy ochotę. Czytając na trawie książki przez cały dzień. Pluskając się w ogrodowej fontannie. Wygłupiając się z dziećmi. Stawiając w ogrodzie niezwykłe rzeźby albo dziwaczne figurki. Malując pejzaże i słuchając muzyki. Albo po prostu nic nie robić cały dzień. Tylko patrzeć w pogodne niebo, leżąc na wygodnej leżance ogrodowej.